Monday, 9 February 2015

Award Shows: 2015 BAFTA Nominations & Winners


© Ben Sutherland  |  Source: Wikipedia

Here are the nominees for the 2015 British Academy of Film and Television Arts (BAFTA) awards. The ceremony was held on 8 Febraury 2015, hosted by Stephen Fry.

Who were you rooting for? Which of your favourite movies or TV shows didn't make the list? Whose performance did you like best? Whose was the worst? Feel free to share your thoughts with us in the comment section of this post.

 * Winner



Best Film
Birdman
* Boyhood
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
The Theory of Everything


Outstanding British Film of the Year
'71
The Imitation Game
Paddington
Pride
* The Theory of Everything
Under the Skin


Best Leading Actor
Benedict Cumberbatch for The Imitation Game
Ralph Fiennes for The Grand Budapest Hotel
Jake Gyllenhaal for Nightcrawler
Michael Keaton for Birdman
* Eddie Redmayne for The Theory of Everything


Best Leading Actress
Amy Adams for Big Eyes
Felicity Jones for The Theory of Everything
* Julianne Moore for Still Alice
Rosamund Pike for Gone Girl
Reese Witherspoon for Wild


Best Supporting Actor
Steve Carell for Foxcatcher
Ethan Hawke for Boyhood
Edward Norton for Birdman
Mark Ruffalo for Foxcatcher
* J.K. Simmons for Whiplash


Best Supporting Actress
* Patricia Arquette for Boyhood
Keira Knightley for The Imitation Game
Rene Russo for Nightcrawler
Imelda Staunton for Pride
Emma Stone for Birdman


Best Direction
Wes Anderson for The Grand Budapest Hotel
Damien Chazelle for Whiplash
Alejandro González Iñárritu for Birdman
* Richard Linklater for Boyhood
James Marsh for The Theory of Everything


Best Original Screenplay
* Wes Anderson, Hugo Guinness for The Grand Budapest Hotel
Damien Chazelle for Whiplash
Dan Gilroy for Nightcrawler
Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Armando Bo for Birdman
Richard Linklater for Boyhood


Best Adapted Screenplay
Gillian Flynn for Gone Girl
Jason Hall for American Sniper
Paul King for Paddington
* Anthony McCarten for The Theory of Everything
Graham Moore for The Imitation Game


Best Cinematography
* Emmanuel Lubezki for Birdman
Dick Pope for Mr. Turner
Hoyte Van Hoytema for Interstellar
Robert Yeoman for The Grand Budapest Hotel
Lukasz Zal, Ryszard Lenczewski for Ida


Best Editing
Douglas Crise, Stephen Mirrione for Birdman
* Tom Cross for Whiplash
John Gilroy for Nightcrawler
Jinx Godfrey for The Theory of Everything
William Goldenberg for The Imitation Game
Barney Pilling for The Grand Budapest Hotel


Best Production Design
Nathan Crowley, Gary Fettis for Interstellar
Suzie Davies, Charlotte Watts for Mr. Turner
Maria Djurkovic, Tatiana Macdonald for The Imitation Game
Rick Heinrichs, Shane Vieau for Big Eyes
* Adam Stockhausen, Anna Pinnock for The Grand Budapest Hotel


Best Costume Design
Colleen Atwood for Into the Woods
* Milena Canonero for The Grand Budapest Hotel
Jacqueline Durran for Mr. Turner
Steven Noble for The Theory of Everything
Sammy Sheldon Differ for The Imitation Game


Best Make Up/Hair
Christine Blundell, Lesa Warrener for Mr. Turner
* Frances Hannon The Grand Budapest Hotel
J. Roy Helland, Peter King for Into the Woods
Jan Sewell for The Theory of Everything
Elizabeth Yianni-Georgiou, David White for Guardians of the Galaxy


Best Achievement in Special Visual Effects
Stephane Ceretti, Paul Corbould, Jonathan Fawkner, Nicolas Aithadi for Guardians of the Galaxy
* Paul J. Franklin, Scott R. Fisher, Andrew Lockley for Interstellar
J. Letteri, E. Saindon, D. Clayton, R. Christopher White for The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Joe Letteri, Dan Lemmon, Erik Winquist, Daniel Barrett for Dawn of the Planet of the Apes
R. Stammers, A. Langlands, T. Crosbie, C. Waldbauer for X-Men: Days of Future Past


Original Music
* Alexandre Desplat for The Grand Budapest Hotel
Jóhann Jóhannsson for The Theory of Everything
Mica Levi for Under the Skin
Antonio Sanchez for Birdman
Hans Zimmer for Interstellar


Best Sound
* Thomas Curley, Ben Wilkins, Craig Mann for Whiplash
Wayne Lemmer, Christopher Scarabosio, Pawel Wdowczak for The Grand Budapest Hotel
Walt Martin, John T. Reitz, Gregg Rudloff, Alan Robert Murray, Bub Asman for American Sniper
John Midgley, Lee Walpole, Stuart Hilliker, Martin Jensen for The Imitation Game
Thomas Varga, Martín Hernández, Aaron Glascock, Jon Taylor, Frank A. Montaño for Birdman


Best Film not in the English Language
Dabba (India)
Deux Jours, Une Nuit (Belgium)
* Ida (Poland)
Leviafan (Russia)
Trash (Brazil)


Best Animated Film
Big Hero 6
The Boxtrolls
* The Lego Movie


Best British Short Animation
* The Bigger Picture
My Dad
Monkey Love Experiments


Best British Short Film
* Boogaloo and Graham
Emotional Fusebox
The Kármán Line
Slap
Three Brothers


Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
'71
Kajaki: The True Story
Lilting
Northern Soul (2014): Elaine Constantine
* Pride


Best Documentary
20,000 Days on Earth
20 Feet from Stardom
* Citizenfour
Finding Vivian Maier
Virunga


EE Rising Star Award
Gugu Mbatha-Raw
* Jack O'Connell
Margot Robbie
Miles Teller
Shailene Woodley

No comments:

Post a Comment